Czy naprawdę warto zainwestować w maszynę CNC?

Data dodania: 03.04.2018


Jeżeli jesteś osobą, która zawodowo zajmuje się obróbką drewna, na pewno wiesz o tym, że obrabiarka CNC to skomplikowana i jednocześnie bardzo zaawansowana technologicznie maszyna. Ma ona wiele różnych funkcji, jednak przede wszystkim ma w jak największym stopniu usprawniać obróbkę materiałów drewnianych i powodować większą automatyzację produkcji. To łatwy sposób na znaczne ograniczenie ingerencji ludzkiej ręki w proces obróbki. Biorąc pod uwagę pozytywne aspekty użytkowania takiego urządzenia, jak maszyna CNC – jest ich sporo. W związku z tym jej popularność wciąż rośnie. Jeżeli dodać do tego atrakcyjną cenę, którą może zaoferować ci producent maszyn do obróbki drewna – jest to naprawdę korzystna inwestycja, która może odmienić formę twojej pracy.

Czy naprawdę warto zainwestować w maszynę CNC? Czy naprawdę warto zainwestować w maszynę CNC?

Jeżeli jesteś osobą planującą zakup takiego urządzenia, jak obrabiarka CNC, musisz poznać kilka ważnych faktów. Tego typu maszyny z reguły dzieli się na dwie odrębne grupy – te, które sprawdzą się w produkcji profesjonalnej oraz te, które dobrze posłużą do prac hobbystycznych. Jakie są ich różnice? Już wyjaśniamy! Profesjonalna obrabiarka CNC została stworzona po to, aby zautomatyzować pracę, gwarantując tym samym większy zysk. Może ona produkować wyroby, których cena w efekcie będzie wyższa niż sam koszt ich wyprodukowania. Ile kosztują tego typu maszyny do obróbki drewna i jak to przekłada się na koszt produkcji? To zależy od wielu rzeczy – na przykład ceny materiałów z jakich korzystamy, wynagrodzenia osoby, która zajmuje się jej obsługą, a także od kosztu pracy samej obrabiarki. Nie wspominamy już o dodatkowych kosztach, takich jak energia lub konieczność zakupu innych narzędzi. Najważniejsze jest to, aby obrabiarka CNC była stosunkowo uniwersalnym narzędziem, które jest w stanie przynieść nam zyski.  

Frezarka do drewna jaką wybrać!

Obrabiarki amatorskie wykorzystywane są raczej w celach hobbystycznych przez osoby zajmujące się modelarstwem lub wytwarzaniem sztuki użytkowej. Takie zastosowanie narzędzia wyklucza konieczność szybkiej pracy – w końcu robimy to dla przyjemności. Również jakość produktów nie musi być idealna – ważne że pochodzą one z produkcji hand made, co samo w sobie jest bardzo ważne i unikatowe. Trzeba przyznać że amatorska obrabiarka CNC z pewnością będzie posiadała nieco gorsze parametry techniczne oraz wydajność. Ale dzięki temu mniejsza robi się także ich cena, dlatego wielu z nas może sobie pozwolić na taki zakup.  

Schody na wymiar

Musimy przyznać, że obrabiarka CNC jest jednym z najchętniej wykorzystywanych urządzeń w pracach nad materiałem drewnianym. Dzięki jej niesamowitej precyzji (zwłaszcza w przypadku maszyn profesjonalnych) wykonane produkty będą naprawdę dobre jakościowo. Możesz doprowadzić do automatyzacji niemal całego procesu produkcji i podziwiać jak sprawnie to funkcjonuje.

Projektowanie schodów