Rysunki techniczne a nowoczesne cnc – czy nadal jest to konieczne?

Data dodania: 05.03.2019


Nowoczesne systemy obróbki cnc mogą interpretować geometrię części bezpośrednio z pliku CAD 3D. Rysunki techniczne nie są konieczne, aby można było prosić usługodawców o wycenę, ale są nadal bardzo ważne i szeroko stosowane w branży, w której używane są frezarki bądź inne maszyny cnc ponieważ poprawiają komunikację wymagań technicznych między projektantem / inżynierem a maszynistą – operatorem.

https://katamaranyzatoka.pl

Niektórzy jednak wciąż się zastanawiają kiedy i dlaczego należy dołączyć rysunek techniczny do zamówienia cnc. Otóż, dobrze zaprojektowany, w pełni wymiarowany rysunek techniczny jest niezbędny jeśli chcemy uzyskać dzięki maszynie idealny produkt końcowy. Przy okazji warto przypomnieć, iż warto się zapytać usługodawcy czy zainwestował w odpylacze do trocin bowiem to również może mieć wpływ na końcową jakość produktu.

ostrzarki do noży strugarskich

Dlaczego rysunki techniczne są nadal ważne? Konieczne jest dołączenie rysunku technicznego do zamówienia, gdy model 3D CAD zawiera np. funkcje z tolerancjami przekraczającymi standard bądź też gdy poszczególne powierzchnie mają być przygotowane w oparciu o zakres szczególnych wymaganiach wykończeniowych np. chropowatość powierzchni uzyskiwana przez strugarki. Wymagania te nie mogą być przekazywane w pliku CAD 3D – stąd staje się zrozumiałe iż rysunek techniczny w tej koncepcji jest nawet bardziej niż niezbędny. Nawet jeśli twój projekt nie zawiera powyższego, na ogół dobrym zwyczajem jest dołączanie do pliku 3D CAD rysunku podczas składania zamówienia cnc. To daje większą pewność, że końcowy rezultat będzie zgodny z oczekiwaniami.